פוליטי רינה משרד עורכי דין
חותם אמינות
חותם אמינות

יפוי כוח מתמשך | עורך דין יפוי כוח מתמשך

לכל אדם הזכות לבחור כיצד לנהל את ענייניו גם כשמצבו הבריאותי אינו מאפשר זאת

זו הנחת היסוד, שהובילה ליצירתו של ייפוי הכוח המתמשך. בהמשך נסביר מהו בדיוק אותו מסמך משפטי, מהם מגבלותיו והשלכותיו, אך ראשית חשוב להבין את הרציונל שעומד מאחוריו: חופש הבחירה שלנו כבני אדם. כל עוד אנחנו בחיים ומתנהלים בעולם בראש צלול, ביכולתנו לקבל החלטות בעצמנו: היכן נתגורר? לאיזה רופא נלך כשמצבנו דורש זאת? איך נשקיע את כספנו? והרשימה עוד ארוכה.

עד כה הכול טוב ויפה. אך מה קורה כשהמחשבה אינה צלולה כבעבר? האם זה אומר שיש לשמוט מתחת לרגלינו את יכולת קבלת ההחלטות? להפקיר את גורלנו בידי זרים או גרוע מזה – בידי אנשים שאינם חפצים בעיקרנו? לא ולא.

מסמך ייפוי כוח

מסמך משפטי זה מאפשר לכל אחד, בגיל 18 ומעלה, להפקיד בידיו של אחר (בן משפחה, חבר קרוב או איש מקצוע) את ניהול ענייניו העתידיים – הן ברמה האישית-בריאותית והן ברמת הרכוש והכספים. האדם שנבחר לתפקיד הוא מיופה הכוח, או הממונה, ובידיו נופלת אחריות גדולה מאוד: לוודא שהאינטרסים של הממנה נשמרים בכל שלב ובכל מסגרת רפואית, שיקומית, סיעודית, ביתית וכדומה.

מתי נכנס לתוקף ייפוי הכוח המתמשך?

במצבים שונים בהם האדם עדיין בחיים, אך נמצא במצב שמונע ממנו להבין את המתרחש סביבו ולתפקד בצלילות בעצמו – בין שמדובר במצב פיזי ובין שמדובר במצב נפשי. למשל דמנציה, מצב של צמח או תרדמת ומצבים אחרים שמשפיעים על יכולותיו הקוגניטיביות ועל תודעתו של האדם.

מי רשאי להכניס לתוקף את ייפוי הכוח המתמשך?

ההחלטה על כך צריכה להתבצע אך ורק על ידי רופא מומחה על ידי או פסיכוגריאטר המטפל בבריאות הנפש של אנשים בגיל השלישי. אלה מורשים לקבוע כי האדם אכן נמצא במצב שמונע ממנו לקבל החלטות בעצמו, ולכן יש להעביר את המושכות למיופה הכוח.

הבחירה באנשי מקצוע אלה באה למנוע ניצול ציני של ייפוי הכוח המתמשך או שימוש לקוי בכוחו – מה שיכול להשפיע לרעה על רווחתו של הממנה. כדאי לקבוע במסמך עצמו, באופן מפורש שאינו משתמע לשתי פנים, כי ההחלטה על הפעלת ייפוי הכוח תהיה בידיהם של אנשי מקצוע אלה ובידיהם בלבד.

מקומו של שיקול הדעת בייפוי הכוח המתמשך

הממונה יכול ואמור להפעיל את שיקול דעתו בצמתים השונים, וזאת בתנאי שטובת הממנה נשמרת – וזהו הרי תפקידו היחידי והסיבה שבגללה נבחר לתפקיד. עם זאת, הממנה עצמו יכול להנחות את הממונה כיצד לפעול במצבים מסוימים מבלי להשאיר מקום לשיקול דעתו. למשל: כיצד לחלק או להשקיע את כספיו; באיזה בית אבות מסוים לשכן אותו; לאלו טיפולים רפואיים להסכים ולאלו לא. המסמך מאפשר לרדת לרזולוציות מאוד קטנות ולכסות תחומי חיים רחבים מאוד, וזהו יתרונו.

מתי מסתיים תוקפו של ייפוי הכוח המתמשך?

כדי לענות על שאלה זו, יש להתייחס למילה "מתמשך". כוונתה היא שמדובר בייפוי כוח שתקף לאורך זמן, לפעמים שנים על-גבי שנים, שכן מדובר במצבים שלוקח שנים לצאת מהם – אם בכלל. אם הממנה החלים בשעה טובה, חזר לעצמו וקיבל שוב את יכולתו לקבל החלטות, ניתן להשיב לו את המושכות. סיבה נוספת, בגינה ייפוי הכוח מסיים את תפקידו, היא פטירתו של הממנה – ובמקרה כזה נכנסים לתוקפם מסמכים אחרים, כמו צוואה אם ישנה.

רינה פוליטי – משרד עורכי דין וגישור יסייע לכם לנסח בצורה האופטימלית ייפוי כוח מתמשך, שיגן עליכם ורק עליכם בעתיד. לבעלת המשרד, עוה"ד רינה פוליטי, ניסיון רב בעריכת ייפוי כוח שהוכיחו את עצמם לאורך השנים.

תפריט נגישות

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון של העסק מופיע בדף צור קשר באתר

הצהרת נגישות עסק

אין קבלת קהל – יש לתאם איתנו פגישה במקום מונגש

× וואטסאפ