פוליטי רינה משרד עורכי דין
חותם אמינות
חותם אמינות

כפיית גט | חיוב בגט

מהו תהליך גירושין רגיל וכיצד הוא יכול להסתבך?

חיוב בגט הוא מצב שבמסגרתו בית הדין קובע כי על הצדדים להתגרש והוא מחייב לעשות כן. מרגע שבית הדין חייב בגט וצד סירב למתן גט הרי שמאותו רגע יהיה הצד המסרב לתת את הגט "סרבן גט".
מי שמוסמך לדון בענייני הגירושין שבין הצדדים הוא בית הדין הרבני בלבד.

תהליך הגירושין יכול להתחיל בהסכמות אך יכול להתגלגל למצב שבו הסביבה מתחילה לתת עצות שלא תמיד מן העניין ולכן חשוב להתייעץ עם עורך דין העוסק בגירושין ובענייני המשפחה ובכך בעצם לתת את העצות החשבונות והנכונות שיכולות לסייע לסיים את הליך הגירושין יפה ובהסכמה ולאו דווקא במלחמה אשר תוביל רק להוצאות מיותרות ולזמן ממושך של כאב מיותר.

לייעוץ ותיאום פגישה התקשרו 073-7818760

מהו תהליך של חיוב בגט ובמה הוא מתבטא?

כפיית גט הוא תהליך שמתבצע בכוח, מדובר על מצב שבו אדם מסוים דורש משהו והצד השני לא נותן לו אותו, ואז יש צורך לנקוט באמצעים מסוימים. במקרה זה מדובר החופש של האדם, כאשר החופש הזה מתבטא גם ביכולת להמשיך את חייו כרגיל בסטטוס 'גרוש' או 'גרושה' ולנסות לשקם את חייו הזוגיים והמשפחתיים אחרי שאלו עלו על שרטון. כפיית גט הוא תהליך לא קל כי מדובר על אדם שהיה בזוגיות עם אותו אדם שכופה עליו, בו בית הדין מתערב באופן שהוא יכול להטיל הגבלות כמו לקיחת כרטיסי אשראי, סגירת חשבון בנק, מעצר, שלילת רישיון ואף פרסום שמו של האדם המסרב לתת את הגט.

מדוע בכלל יש צורך בכפיית גט במהלך גירושין?

יש אנשים שבמצב של סרבנות גט הם פשוט ימשיכו את חייהם כרגיל. אולי זה נשמע הדבר הכי נכון לעשות אך למעשה ישנן בעיות קשות בתהליך שכזה. חיוב בגט הוא לא סתם סטטוס שנחשק על ידי אנשים שכבר לא רוצים להיות עם בן או בת הזוג שלהם אלא אנשים שרוצים להינשא מחדש. מצב כזה לא אפשרי אם בני הזוג עוד רשומים כנשואים הרי אסורה בישראל ביגמיה, כלומר נישואין עם מספר בני זוג.

מדוע ישנם אנשים המסרבים לגט?

סרבן הגט יכול להתנהג בצורה זו בגלל מספר סיבות. אחת הסיבות הנפוצות היא פשוט לנקום בבן או בת הזוג שלו. יכול להיות שמדובר בגבר שלא מעוניין שאשתו תהפוך להיות גרושתו וכך תתחתן עם אנשים אחרים. ישנם מקרים בהם סרבן הגט לא רוצה לחתום על הסכם גירושין שכולל גם הסדרי ראייה ותשלומי דמי מזונות גבוהים. יכול גם להיות שאותו סרבן גט מעוניין להתיש את בת זוגתו, ויכול להיות שהוא מייחל לחזרתם בעקבות תהליך זה.

אצל מי בדרך כלל נפוצים מקרים של כפיית גט?

כפיית גט נפוצה בדרך כלל כאשר סרבן הגט הוא הגבר כאשר בית הדין הרבני יגזור עליו גזירות קשות לרבות מעצר, כאמור, לעומת האישה שאצלה כפייה צריכה לקבל את אישור בית הדין הרבני הגדול. כיום בתי הדין נוהגים ביד קשה נגד סרבני גט.

כיצד אפשר לכפות על אדם לתת את הגט לבן זוגו?

  • ניתן להגביל את סרבן הגט מיציאה מהארץ כדי שלא יוכל לברוח, מה שיעודד אותו לתת את הגט המיוחל.
  • יכול להיות שבית המשפט בעצמו יתיר להכפיש את שמו של סרבן הגט, כדי לעודד את נתינת הגט על ידו.

מה יכול לשפר את הסיכוי לקבלת הגט המבוקש?

מי שרוצה לשפר את הסיכוי שלו שבית הדין יחייב את הצד האחר לתת גט צריך להוכיח עילה כנה שבמסגרתה הצד השני לא קיים את הנישואין ולא נהג מנהג של אדם נשוי. מכל מקום בתי הדין אינם נוהגים להחזיק בן זוג בכוח ככל והצד האחר אינו מעוניין בו. אולם ככל וצד יוכיח שכרות, הימורים, בגידה וכיו"ב בית הדין יטה לשחרר את הצד האחר מבלי לגרום לעינויי דין.

אלו גורמים יכולים להקטין את הסיכוי לקבלת הגט?

במקרים שבהם בית הדין יזהה כי יש סיכוי לשלום בית, הרי שהוא יעשה הכל כדי לנסות ולתקן את התא המשפחתי, לרוב בית הדין הרבני ייתן זמן לניסיון זה ולאחריו ככל והדבר לא יעלה יפה יחייב את הצדדים במתן הגט

תפריט נגישות

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון של העסק מופיע בדף צור קשר באתר

הצהרת נגישות עסק

אין קבלת קהל – יש לתאם איתנו פגישה במקום מונגש

× וואטסאפ