גירושין

 

עצות חכמות למתגרשים

 
גירושין, הוא הליך מורכב עבור כל המעורבים בו – האדם שהיה הכי קרוב, החבר, המאהב, הופך לעיתים להיות אויב ועם כל האמוציונליות שמלווה את התהליך, צריך לדעת לשמור על שיקול דעת ופרקטיות, לחשוב קדימה, להבין מה אתם רוצים, אלו אינטרסים שלכם מנוגדים לאלו של בן / בת הזוג שלכם ואיך אתם דואגים שהאינטרסים הללו לא יפגעו. אז בשביל לא "להתלכלך" יותר מדי ולהגיע למצב שאתם כבר לא מזהים את עצמכם בכל התהליך הזה, הנה מספר עצות:
 

שמרו על הילדים

 
מתגרשים רבים, שוכחים בתוך המריבות וההשמצות ההדדיות, את האינטרס המשותף הגדול שלהם – הגנה על הילדים. גם אם הליך הגירושין, נהיה "מכוער", חשוב לשמור את הילדים מחוצה לו. בסופו של דבר, לאחר שהליך הגירושין יסתיים, בן הזוג שלכם כבר לא יהיה בן הזוג שלכם, אבל הוא יישאר ההורה של הילדים שלכם לכל החיים.
 

הכירו את הזכויות שלכם ודעו מה אתם רוצים להשיג

 
הליך גירושין הינו הליך משפטי מורכב ואי אפשר באמת לדעת איך הוא יסתיים, אבל מה שבטוח הוא שתוצאותיו יכולות להשפיע משמעותית על המשך חייכם. לכן, מאוד חשוב לשמור על שיקול דעת, להתייעץ עם עורך דין מקצועי מתחום דיני משפחה, עוד טרם ההליך, להבין מה הזכויות המשפטיות שלכם ולחשב את הצעדים הבאים שלכם בקפידה, תוך בניית אסטרטגיה מסודרת.
 

השתדלו להיות הראשונים בהגשת התביעה

 
השתדלו להיות הראשונים אשר מגישים את התביעה בערכאה המשפטים המועדפת עליכם ובכך בעצם תשיגו יתרון בהמשך הדרך. אחת הסיבות לכך, היא טענה הגורסת, שבית הדין הרבני כערכאה המשפטית הוא יותר טוב עבור הגבר ובית המשפט לענייני משפחה יהיה עדיף לאישה. לא מדובר בטענה חד משמעית, כך שאם בן הזוג שלכם בכל זאת, הקדים אתכם, אין סיבה להילחץ – עורך דין מקצועי יוכל לסייע לכם גם בסיטואציה הזאת.
 

נסו להגיע להסכם

 
הדרך הטובה ביותר להתגרש, היא על ידי גיבוש הסכם גירושין המוסכם על שני בני הזוג. זכרו, שאם יש דרך כלשהי לגבש הסכם שכזה, תוכלו לסיים את הפרק הזה בחיים שלכם בצורה נעימה ועם מינימום פגיעות רגשיות בכם או בילדים.
 
דיני משפחה – עו''ד רינה פוליטי
 

אי הוודאות בזכויות הפנסיה בעת גירושין

 
אחד הנושאים החשובים ואשר לגביהם קיימת אי בהירות ו/או יותר נכון אי וודאות הוא חלוקת הזכויות הכספיות בין בני זוג – זכויות שטרם גמלו.

הזכות העיקרית שטרם בא מועד פירעונה בעת הגירושין הינה זכות הפנסיה שבדרך כלל מהווה אחת הזכויות המשמעותיות והגדולות ביותר שנצברו במהלך החיים המשותפים.

מסיבה זו, ככל הנראה, אין חיוב של מי מהצדדים להוון את הפנסיה בטרם הגיע מועד הפירעון וזאת מאחר ובפועל יכול להיות מצב שבו כל הזכויות שנצברו בין בני הזוג אינן מכסות את סכום הפנסיה ועל כן, אחד מהצדדים יכול לצאת ללא רכוש בעוד האחר נשאר וכל הונו בידו.
בני זוג זכאים למחצית זכויות הפנסיה הנצברות, ככל הזכויות הכספיות אשר נצברות במהלך חיי הנישואין (למעט כספי פיצויי נזקי גוף וכספי ירושה).

בטרם ניתנת הסכמה להיוון סכומי הפנסיה חשוב לדעת, שאם חלילה מי מהצדדים הולך לעולמו בטרם הגיע עת פירעון הפנסיה ולאחר פרידה או גירושין, הרי שהצד השני, למרות שהוא נחשב "בעלים" של הפנסיה אינו זכאי לחלקו על פי פסק דין או על פי הסכם ממון. כיום המצב הוחמר בהתאם לחוק ההסדרים 2002 כאשר במקרה של פירוד מעל שנה (כשאין קטינים) בן הזוג יאבד כליל את חלקו. לפיכך, אין אפשרות להבטיח לגרושים בטחון כלכלי לעת זקנה במיוחד כאשר אין שוויון בקרן הפנסיה וצד אחד צבר הרבה יותר מהצד השני.

עומדת על שולחן הכנסת הצעת חוק אשר באה בעקבות מצב דברים אבסורדי זה ועל מנת לאפשר חלוקה הוגנת של זכויות הפנסיה כך שבפועל הזכות תחולק עוד בטרם הגיע זמן פירעונה מבלי לפגוע בזכות עצמה.
 
כב' השופטת וילנר בפסק דין בערעור פונה למחוקק ליתן פיתרון להיעדר ההיגיון בכך שהגרוש או הגרושה לא זכאי לפנסיית שאירים אשר נצברה במהלך החיים המשותפים כך היא קובעת: "התוצאה לפיה הגרוש/ה אינו/ה זכאי/ת לפנסיית השאירים אשר נצברה לאורך שנים ארוכות , הינה תוצאה קשה החותרת תחת התכלית הסוציאלית העומדת בבסיס פנסיית השאירים".

במקרה שהצעת החוק תתקבל בסופו של יום, הנטל לא ירבוץ על הצד בעל הזכות הגבוהה ותהיה וודאות לעת זקנה של מי מהצדדים.

עד שתתקבל הצעת החוק ותהפוך לחקיקה, הרי ראוי, כדאי וצריך לקבל ייעוץ משפטי בטרם מתן הסכמות כאלה ואחרות בכל הקשור להיוון הפנסיה (שכן, כאמור אין חיוב כזה), להתייעץ עם עורך דין העוסק בתחום דיני המשפחה לרבות בגירושין וחלוקת איזון משאבים במגמה למקסם את הזכויות כפי שאלה מגיעות על פי החוק והפסיקה.
 

חשיבות הייצוג על ידי עורך דין

 
החלטתם להיפרד? יש ביכולתכם לבחור באחת משתי דרכים: הראשונה הינה דרך ערכאות שיפוטיות והשנייה בדרך של הגעה להסכם גירושין ולעתים אף להסכמי שלום בית מעין ניסיון אחרון לשיקום התא המשפחתי טרם פירוקו.

בשני המקרים יש חשיבות מירבית להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני משפחה עורך דין מקצועי ומיומן אשר יוכל ליתן לכם את הכלים והייעוץ הנכון בכל השלבים המובילים להשגת היעד המבוקש.

בשל היות הליך הגירושין מלווה ברגשות מעורבים ובדרך כלל רצון שלא לפגוע בילדים, חשוב מאוד להיוועץ בעורך דין שכן שיקול הדעת שלכם יכול להיות מוטעה, גם אם הדברים נראים פשוטים.

בכל עניין ובדיני משפחה בפרט, כאשר נעזרים בעו"ד מיומן מהתחום המבוקש הרי שתשלום שכר הטרחה מהווה בעצם חיסכון כלכלי לעתיד כאשר הוא זה שימנע טעויות אשר יכולות לעלות ממון ניכר ופגיעה כלכלית בלתי הפיכה בשל היות ההליך, בדרך כלל, מסתיים בפסק דין מחייב!! אשר קשה מאוד לבטלו ו/או לשנותו במיוחד בדיני המשפחה.

ידיעת הזכויות כמו גם החובות בטרם הגעה להסדר גירושין ובטרם נקיטת הליכים בערכאות שיפוטיות, יכול שתביא לתוצאות המקוות ולשמירת הזכויות ככל שישנן כאלה, ומאידך – אי ידיעת הזכויות הללו יכול להוביל צד אחד לעשות טעויות אשר יותירו אותו ללא זכויותיו כאשר הצד האחר ימנף טעויות הללו כדי לצמוח כלכלית.

ייצוג משפטי ראוי והולם ישאיר את הצדדים במרכז העניינים כאשר אלה יהיו שותפים לכל החלטה ו/או פעולה שתינקט, תוך שימת דגש על שיתוף פעולה בין עורך דין ללקוח לרבות הבאת כל המידע בפני עורך הדין אשר הוא יהיה על הבחירה מה החשיבות של כל מסמך ומסמך ובאילו מסמכים ייעשה שימוש.

לסיכום, נטילת ייצוג בכל תחום ובתחום המשפחה בפרט חיונית ביותר לצורך הגעה להסדרים ו/או ייצוג בבתי משפט הולמים תוך שימת דגש על הזכויות והחובות במגמה שצד לא יצא נפסד בשל רצונו לסיים את ההליך במהירות מירבית. היתרון הנוסף בייצוג הולם הוא העובדה כי ייצוג של מומחה בתחום יכול שיחסוך ממון רב לצד המיוצג בשל העובדה כי זכויותיו יישמרו בדרך הטובה ביותר.
 

מרוץ סמכויות

 
בני זוג המתגרשים במדינת ישראל יכולים להשתמש באמרה "כל הקודם זוכה", לאמור בדין הישראלי קיימות 2 ערכאות שיפוטיות המוסמכות לדון בעניינים הכרוכים בהליכי הגירושין (למעט מזונות קטינים הנתון לסמכותו הבלעדית של בית המשפט לענייני משפחה). לתהליך זה אנו קוראים מרוץ סמכויות". לאמור מי שפונה לערכאה הנוחה לו הוא זה שידו תהיה על העליונה בהליך והוא שיקבע מי הערכאה שתדון בעניינו, את אופי הדיון וסביר להניח שככזה לפחות בתחילת הדרך הוא ינחיל חוסר נוחות לצד שכנגד "שנרדם בשמירה". באתר שלנו תוכלו למצוא טיפים היכולים לסייע בתחילתו של ההליך ובעקבות כך, תוך קביעת אסטרטגיה נכונה, למצב דברים של חוסר נוחות ואולי אף רצון להתפשר כבר בתחילת הדרך.
 

COLLABORATIVE DIVORCE – גירושין בשיתוף פעולה

 
Life is short - get a divorce

גירושין בשיתוף פעולה הינו הליך שנעשה - בהסכמת הצדדים – ללא בית משפט. זוהי למעשה דרך מצוינת ליישב סכסוכים בין צדדים אל מחוץ לערכאות המשפטיות – אם בבית המשפט לענייני משפחה ואם בבית הדין הרבני – ופתרון המחלוקות נעשה בהידברות ובשיתוף פעולה עם צוות מקצועי .

סיוע בצוות מקצועי מביא לידי כך שהפתרון יהיה יעיל, זול והכי חשוב יגרום למיזעור הנזקים למשפחה כולה ובפרט לילדים לטווח הרחוק.

הבסיס להצלחת ההליך של גירושין בשיתוף פעולה הינו יצירת אמון לרבות אמון בין עורכי הדין המייצגים את האינטרסים – כל עורך דין של הצד שלו וכאשר שמים את הצדדים במרכז ההליך כאשר הם מלווים בצוות שהוכשר בשיטה ואשר מסייע לשני בני הזוג, הצוות כולל עורכי דין דין המייצגים בהליך, אנשי טיפול, יועצים פיננסיים, יועצים לפי תחומי המחלוקת – וכל אלה עובדים כצוות אשר אמור ליתן את התמיכה לצרכי המשפחה על מנת לעשות את הבחירות הנכונות לשיפור המצב הכלכלי, הרגש והמשפטי של כל אחד במשפחה בהרכבה החדש.

היופי שבגירושין בהסכמה היא שהצדדים לוקחים את החלק העיקרי בהליך ועורכי הדין נותנים את מפת הדרכים לעבור את המסע כאשר גם התוצאה תהיה בידי הלקוח..

תפקידם של עורכי הדין, בין היתר, ליתן את הידע באשר לדין להביא את הצדדים למודעת רגשית והבנה כלכלית בעזרת היועצים ובכל אלה יוכלו הלקוחות להיעזר כדי לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבורם

סוף דבר, מדובר בשיטה ייחודית וחדשנית שבמרכזה עומדת המשפחה כולה שכן הצדדים – ההורים – מתגרשים אבל המשפחה לעולם לא מתגרשת. ועל כן, יש לראות את טובת המשפחה כולה כאשר מקבלים החלטות אשר כאשר הן מתקבלות בשיתוף פעולה הן ייושמו בדרך של הבנה ומזעור המחלוקות שבין הצדדים.
 

למי השיטה מתאימה?

 
השיטה מתאימה לכל אלה אשר שמים את צורכי המשפחה מעל לצורכיהם שלהם, לרבות צורכי הילדים, ולאלה אשר מבינים את המשמעות של חיסכון בעלויות כספיות והבנה של חשיבות הקשר גם לאחר הגירושין.
 
לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר עם עו"ד רינה פוליטי: 054-5636388.
גירושין – אפשר גם אחרת!!!